Zegarek kwarcowy czy mechaniczny? A może automatyczny? Jaki wybrać?

| 0 Komentarzy
Porównujemy najpopularniejsze mechanizmy wykorzystywane w zegarkach na rękę.

Dobrze wybrany zegarek to zakup na długie lata, dlatego warto zastanowić się z wyprzedzeniem, jaki model będzie najlepszy. Zegarki można podzielić z uwagi na ich mechanizm. Do wyboru mamy więc zegarki kwarcowe, mechaniczne, a także automatyczne. Czym się różnią? Który wybrać?

Polecane zegarki

Jaki zegarek wybrać?

Choć wielu użytkowników smartfonów kwestionuje zasadność stosowania zegarków (bo przecież godzinę można sprawdzić na telefonie), to jednak wiele osób nie rezygnuje z posiadania tego urządzenia. Przed laty przedmiot ten był synonimem luksusu i prestiżu. Obecnie jest to przede wszystkim element stylizacji i mody, ale także swojego rodzaju powrót do korzeni. Po co wyciągać co chwilę telefon, by sprawdzić, która jest godzina, skoro wystarczy rzut oka na nadgarstek z zegarkiem, by się o tym przekonać?

Zegarek na ręce to przedmiot praktyczny, fajny dodatek do stylizacji oraz świetny pomysł na upominek dla bliskich. Jaki wariant wybrać? Zegarek mechaniczny, kwarcowy czy automatyczny?

  • Zegarek mechaniczny – klasyczny typ zegarka. Urządzenia tego typu składają się ze skomplikowanego mechanizmu napędzanego przez naciągniętą sprężynę, która w miarę upływu czasu rozpręża się i oddaje swoją energię poszczególnym elementom mechanizmu zegarka. Modele mechaniczne są elegancką klasyką, która jednocześnie sporo kosztuje. Współcześnie produkowane modele mechaniczne to propozycje z wyższej półki cenowej.

Wiele osób, które decydują się na zegarek mechaniczny, twierdzi, że są to prawdziwe zegary z duszą. Faktycznie ich mechanizm i precyzja wykonania, jaka stoi za działaniem zegarka robią ogromne wrażenie. Zegarki mechaniczne trzeba ręcznie nakręcać co kilka dni (w zależności od modelu co 2,3 lub nawet co 8 dni), co może stać się swojego rodzaju nawykiem i rytuałem.

  • Zegarek kwarcowy – jest zasilany baterią. W swoim mechanizmie wykorzystuje drgania kryształu kwarcu w celu odmierzania czasu. Zegarki te muszą być zasilane odpowiednią baterią, którą należy wymieniać po jej wyczerpaniu (raczej nie częściej niż raz na rok). Co ważne, urządzenia, w odróżnieniu od mechanicznych, nie muszą być nakręcane. Są więc zdecydowanie bardziej bezobsługowe.

Mechanizm kwarcowy jest obecny w zegarkach dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Zegarki te są uznawane za dokładniejsze i punktualniejsze od mechanicznych, dlatego spotyka się je częściej.

  • Zegarek automatycznyśmiało można stwierdzić, że jest on niejako rozwiniętą wersją modelu mechanicznego. Jego działanie również polega na wykorzystaniu sprężyny, która jednak jest wyposażona w system automatycznego naciągu, dzięki czemu zegarek nakręca się sam, w trakcie użytkowania.

Zegarek kwarcowy a mechaniczny – różnice, porównanie

Różnice pomiędzy zegarkami kwarcowymi i mechanicznymi dotyczą elementarnej zasady działania:

  • Zegarek mechaniczny nie potrzebuje baterii, by działać.
  • Zegarek kwarcowy musi być zasilany baterią.

Kolejną różnicą jest sposób eksploatacji i zabiegi, jakie są konieczne, by utrzymywać mechanizm zegarka w odpowiednim stanie:

  • Zegarek mechaniczny należy regularnie nakręcać, by działał.
  • Zegarek kwarcowy nie wymaga nakręcania, a jedynie wymiany baterii.

Nie bez znaczenia są również różnice w cenie zegarków mechanicznych i kwarcowych:

  • Zegarki mechaniczne są obecnie dość ekskluzywne i trudniej dostępne. Wiele firm oferujących zegarki o różnorodnej stylistyce bazuje jedynie na mechanizmach kwarcowych.
  • Zegarki kwarcowe są łatwiejsze w produkcji i tańsze w zakupie. Stąd ich ogromna popularność.

Warto wiedzieć!

Zewnętrzny design zegarka nie jest powiązany z jego typem (mechanicznym lub kwarcowym). Zegarki kwarcowe i mechaniczne mogą być równie eleganckie, sprawne i designerskie – to tylko kwestia marki, ceny oraz wybranej stylistyki.

Który zegarek będzie lepszy?

Wybór pomiędzy zegarkiem kwarcowym i mechanicznym nie jest prosty, ponieważ oba rozwiązania mają swoich zwolenników i swoje zalety oraz mankamenty. Warto je przytoczyć:

Zegarki mechaniczne – zalety i wady

Zalety

  • Tradycyjny mechanizm ma swój niepowtarzalny urok
  • Ich działanie jest niezależne od baterii
  • Dobrze wykonany zegarek mechaniczny będzie sprawny przez wiele lat
  • Zegarki mechaniczne są prestiżowe, eleganckie

Wady

  • Ich mankamentem jest wysoka cena
  • Są mniej dokładne od zegarków kwarcowych
  • Wymagają ręcznego nakręcania

Zegarki mechaniczne są znane od wielu lat. Jeśli wybierzemy zegarek tego typu z niezawodnym mechanizmem, może posłużyć nam przez wiele lat, a potem stać się rodzinną pamiątką.

Zegarki kwarcowe – zalety i wady

Zalety

  • Są dostępne w niższych cenach niż mechaniczne
  • Są punktualniejsze od mechanicznych

Wady

  • W tańszych modelach mechanizm może być słabej jakości i ulec awarii po jakimś czasie

Dokładność i punktualność zegarka

Zegarki kwarcowe są z reguły zdecydowanie dokładniejsze w odmierzaniu czasu od modeli mechanicznych. Ta zasada dotyczy jednak porównania nowoczesnych zegarków kwarcowych z zegarkami mechanicznymi sprzed lat.

Obecnie produkowane urządzenia mechaniczne, z uwagi na specyfikę mechanizmu, także mogą posiadać odchylenia w pomiarze czasu. O ile jednak w zegarkach sprzed lat te odchylenia mogły sięgać nawet kilkudziesięciu sekund na dzień, o tyle we współczesnych modelach nie przekraczają kilku lub maksymalnie kilkunastu sekund na dobę.

Wyjątkowym przykładem niezwykle dokładnego zegarka mechanicznego jest chronometr. By zegarek mógł być określany tym mianem, jego mechanizm musi zostać poddany wielu testom i badaniom w niezależnym laboratorium w Szwajcarii. Efektem może być wydanie certyfikatu C.O.S.C, który poświadcza, że wybrany model zegarka mechanicznego spełnia standardy chronometru.

Zegarki kwarcowe są dokładniejsze od mechanicznych, choć i im mogą zdarzyć się odchylenia w pomiarze czasu spowodowane niskim poziomem energii w baterii lub wahaniami temperatury.

Czy warto? Który lepszy?

W tym przypadku nie ma jednej słusznej odpowiedzi.

Zegarek mechaniczny można polecić osobom przywiązującym uwagę do tradycyjnych akcentów i którym nie przeszkadza konieczność nakręcania mechanizmu. Modele kwarcowe są zdecydowanie tańsze i łatwiej dostępne od mechanicznych, a przy tym  niemal bezobsługowe. Dlatego też można polecić je tym, którzy szukają przedmiotu bezproblemowego i bezobsługowego.

Zegarek kwarcowy a automatyczny – różnice, który lepszy?

Powiedzieliśmy już co nieco o tym, czym różnią się urządzenia kwarcowe od mechanicznych, a także mechaniczne od automatycznych. Przyszła więc pora na ostatnie porównanie.

Podstawową różnicą między tymi urządzeniami jest oczywiście mechanizm napędzania. Modele kwarcowe są zasilane bateriami, natomiast zegarek automatyczny za sprawą ruchów nadgarstka – w ten właśnie sposób naciągana jest sprężyna napędowa.

To jednak nie wszystko. Modele automatycznie są przeważnie bardzo drogie, dlatego pozwolić na nie mogą sobie tylko nieliczni. Wszystko to sprawia, że posiadanie tego typu zegarków związane jest z pewnym prestiżem i chęcią pokazania, że postawiliśmy na tak ciekawe urządzenie. Warto jednak wspomnieć, że zegarek automatyczny ma swoje wady. Związane są one przede wszystkim z tym, że mechanizm nie jest napędzany, gdy odłożymy go na półkę. Jeśli nie chcemy, by zegarek zaczął się spóźniać, musimy skorzystać ze specjalnego rotomatu, który imituje ruchy ręką lub nakręcić urządzenie ręcznie.

Zegarki kwarcowe są znacznie tańsze i nie generują tylu problemów. Co równie ważne, występują w wielu odmianach (np. z baterią słoneczną).

Zegarek kwarcowy czy automatyczny – co wybrać?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywiście uzależniona od naszych potrzeb. Zegarki kwarcowe są polecane osobą, które szukają urządzenia na co dzień, które okażę się niezawodne w każdej sytuacji. Zegarki automatyczne będą dobre dla kolekcjonerów, a także osób ceniących sobie prestiż.

4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.